Rady a tipy pri nákupe šperkov

Pri nákupe šperkov by sme mali mať aspoň základné informácie. 

Môžeme to rozdeliť na nákupy zlatých šperkov - prstene,náušnice,retiazky,náramky. Pri týchto šperkoch dbajte hlavne na nasledovné informácie:

Osobitnou časťou sú šperky s diamantami

Tu pri kúpe šperku s diamantom dávajte ešte väčší dôraz na predajcu. Nakoľko je trh otvorený a na trhu je veľká ponuka rôznych šperkov buďte opatrný

 1. Nenaleťte na prvú ponuku, skôr než niečo kúpite, spravte si taký prieskum na trhu, porovnávajte jednotlivé cenové ponuky od rôznych predajcov . Porovnávajte vždy jednu kvalitatívnu triedu, nie "hrušky s jablkami" . Ceny medzi jednotlivými kvalitatívnymi triedami sú dosť odlišné.
 2. Kupujte len certifikované diamanty, ktoré boli certifikované graduovaným gemológom, to je zväčša pri diamantoch do 0,30ct. Pri väčších je obvykle dodávaný certifikát vydaný medzinárodnou gemologickou spoločnosťou GIA,IGI,HRD.
 3. Pozor si treba dávať ,pretože aj diamanty majú napodobneniny- napríklad moisanit. Ten je skoro identický s diamantom. Veľkým exportérom je Rusko
 4. Určite neinvestujte do farebných diamantov,ktoré nemajú GIA certifikát. Farebné diamanty sú výrazne drahšie ako biele. V dnešnej dobe upravujú farbu nekvalitných diamantov, väčšinou do žlta,čo ale nie je prírodný diamant,ale nekvalitný-upravený diamant.
 5. V poslednej dobe je je výskyt syntetických diamantov, ktoré majú iné fyzikálne vlastnosti ako prírodné diamanty, ale laická verejnosť rozdiel nedokáže spozorovať. Gemologické laboratóriá v certifikátoch pri syntetických diamantoch vždy túto informáciu uvedú.
 6. Predtým ako sa rozhodnete kúpiť si šperk s diamantom, požidadajte svojho predajcu,aby Vám poskytol čo najviac informácií z oblasti posudzovania kvality diamantov, cenového vývoja,certifikátov, aké sú spôsoby overenia kvality a o korektnosti informácií.  Žiadny predajca šperkov s diamantami by s tým nemal mať problém. 
 7. V ponuke môžu byť aj prírodné upravované diamanty. Súčastné technológie umožňujú vylepšovať diamanty, čo sa týka parametrov čistoty aj farby. Upravujú sa napr. laserovou technológiou alebo boli navrtané a vyplnené živicou. Takýto zásah je v certifikátoch gemologických laboratórií vždy uvedený. Jedná sa o údaj CLARITY ENHANCED - čistota upravená. Cenový rozdiel pri neupravených diamantoch je vyrazný medzi triedami čistoty, avšak pri upravovaných je to inak. A tak sa môže stať že "šikovný obchodník" predá kupujúcemu upravenú triedu s cenou neupravenej vysokej čistoty. Laserom sa zosvetlujú napr. čierne miesta,ktoré po zásahu farebne splynú s ostatnou hmotnou diamantu,čím sa akoby zneviditeľnia. 
 8. Tiež neverte pekne vyzerajúcim grafom zobrazujúcim cenový vývoj. Zväčša sa zárobok rovná nule . To ale samozrejme neznamená, že investovanie do diamantov nie je vhodné, treba len zvažovať načasovanie na výhodný výmenný kurz.
 9. Nezabúdajte, že sa jedná o Vaše peniaze a nekorektní obchodníci Vás o ne budú chcieť za každú cenu pripraviť a bez váhania Vám poskyntú tie "najzaručenejšie" informácie,ktoré Vás majú primäť ku kúpe. Ale od korektnosti to má ďaleko
 10. Mnohokrát ľudia ostanú neskôr sklamaný z kúpy, keď zistia čo vlastne kúpili a za aké peniaze
 11. Všímajte si, čo predajca k takémuto šperku poskytuje,aké záruky a či vyžaduje aj garančný servis. V tomto prípade je to veľmi dôležité,nakoľko nosením, aj keď je diamant osadený veľmi precízne, môže časom prísť k jeho uvoľneniu. Ak predajca vyžaduje garančný servis,kedy sa uchytenie skotroluje, prsteň sa vyčistí a dá mu opať ten "šmrnc" potom je to dôkaz,že kúpou šperku sa to nekončí a teda to svedčí o serióznosti takéhoto predajcu
 12. Hľadajte referencie predajcu, treba si pozrieť jeho sortiment. Nie vždy platí že veľké množstvo ponúkaných šperkov zaručí kvalitu šperkov. Niekedy je menej viac.

AKO SPRÁVNE ZMERAŤ VEĽKOSŤ PRSTEŇA

Neodporúčame vám merať veľkosť prsteňa rozličnými metódami,ako sú napríklad meracie papierové prúžky, meranie obvodu prsta motúzom, metrom a podobne. Takéto meranie je nepresné. Najistejšie je ísť do klenotníctva, kde vám veľkosť presne zmerajú podľa meracích krúžkov, prípadne si dať zmerať veľkosť prsteňa, ktorý nosíte a ktorý vám sedí. Ak by vám takúto službu odmietli, ochotne vám meracie krúžky zapožičiame.