Zlato

Zlato je mäkký, ušľachtilý kov, žltej farby, ktorý je odolný bežným chemickým vplyvom (vode, vzduchu),to znamená, že zlato nehrdzavie. Má vysoký lesk, je dobrým tepelným a elektrickým vodičom, je veľmi dobre kujný.

Jeho charakteristickou vlastnosťou je, že má vysokú hustotu. Pre lepšiu predstavu: tehlička zlata vo veľkosti cigaretovej škatuľky bude mať hmotnosť približne 2 kg.

Túto vlastnosť využívali pri ryžovaní zlata. V zlatokopeckej panvici zlato klesá na dno, zatiaľ čo iné ľahké minerály pri krúživom pohybe vypadávajú z panvice von.

Z klenotníckeho hľadiska je najviac využívané 14 kt. zlato, ktoré obsahuje 58,5% rýdzeho zlata + viaceré iné kovy, ako napríklad striebro, meď, zinok, nikel, paládium. V súčasnosti aj gálium a mangán. Podľa prímesí je potom výsledná farba zlata.

Biele zlato
V dnešnej dobe je veľmi populárne a obľúbené. Biele zlato v originálnej farbe je sivé. Existuje niekoľko zliatin bieleho zlata. Podľa toho, aké sú "bieliace" kovy, podľa toho je aj výsledná farba bieleho zlata.

Najčastejším "bieliacim" kovom je nikel. Avšak pre jeho alergické vlastnosti sa minimalizuje množstvo tohto kovu v zlate. Ak máte alergiu na nikel, treba o tom výrobcu (predajcu) upozorniť. V tom prípade je pre vás dobrou voľbou bielozlatá zliatina bez niklu, teda paládiová alebo mangánová.

V predajniach sa najčastejšie stretávame s RHODIOVANíM šperkov z bieleho zlata. Rhodiovanie sa používa na zvýšenie kontrastu a belosti farby bieleho (sivého) zlata.

Šperky povrchovo upravené rhodiovaním, nosením zmenia farbu. Často sa stáva, že šperky zožltnú. Ak sa vám to stane, že šperk nosením zožltol, s najväčšou pravdepodobnosťou nebol vyrobený z bieleho zlata. Bol iba porhodiovaný, teda vyrobený z jednej farby zlata a následne bol pobielený (porhodiovaný). V tom prípade ste boli uvedený do omylu.

Žlté zlato
Žlté zlato je zložené z rýdzeho zlata a iných kovov ako je meď, striebro a zinok. Zmenou pomeru zloženia týchto kovov je možné dať žltému zlatu rôzne zafarbenie. V našej ponuke nájdete bledožlté zlato (champagne), žlté zlato a tmavožlté zlato. Zo všetkých zlatožltých farieb je žlté zlato najviac používané a má najmenšie riziko výskytu alergických reakcií. Je najviac poddajné a pre klenotníkov je najjednoduchšie s ním manipulovať.

Červené zlato
Červené zlato sa odlišuje od žltého len rozdielnym pomerom striebra a medi (má väčší podiel medi). Meď je veľmi odolný kov, robí červené zlato odolnejšie ako žlté zlato. Používa sa hlavne na zvýšenie efektu kontrastu v kombinácii s bielym zlatom.

Rýdzosti zlata

999/1000 - 24 karátové zlato
916/1000 - 22 karátové zlato
750/1000 - 18 karátové zlato
585/1000 - 14 karátové zlato
500/1000 - 12 karátové zlato
375/1000 - 9 karátové zlato
333/1000 - 8 karátové zlato

Na Slovensku sú Puncovým úradom uznané rýdzosti zlata: 24, 22, 18, 14 a 9 karátové zlato